Wylinka patyczaków

Patyczaki kiedy zaczynają rosnąć, co jakiś czas muszą złożyć wylinkę. Wylinka to chitynowy pancerzyk, który nie rośnie razem z nimi i zwyczajnie co jakiś czas staje się zbyt ciasny. Każdy etap rozwoju tego owada ma swoją numerację. Patyczaki, które są świeżo po wykluciu to L1, później L2 i tak dalej. Gdy osiągną już swój właściwy rozmiar to nie mają już więcej wylinki.

Ostatnio udało mi się zaobserwować wylinkę u swoich patyczaków. To było niezwykłe widowisko. Zauważyłem, że dzień wcześniej patyczak był mało ruchliwy, a w dniu w którym złożył wylinkę dziwnie poruszał odwłokiem. Sam moment wylinki był mega interesujący. Patyczak zwisał głową w dół i powoli zrzucał pancerzyk. Oczywiście pancerzyk chitynowy zachowałem na pamiątkę, tym bardziej że to była pierwsza wylinka jaką udało mi się widzieć, ale kolejne zostawię w terrarium, gdyż zawierają one dużo właściwości odżywczych i patyczaki chętnie je zjadają.

Dowiedziałem się, że moje częste spryskiwanie wodą terrarium było dla patyczaka bardzo pomocne. Poniżej kilka zdjęć, które zrobiłem podczas wylinki.

IMG 5619


IMG 5627


IMG 5630


IMG 5632


IMG 5634


IMG 5642

Anonimowe
Co ile patyczak przechodzi welonki?
1
Okiem natury
Patyczaki przechodzą wylinki w trakcie swojego rozwoju, ponieważ ich ciało rośnie. Liczba wylinek oraz ich częstotliwość zależy od gatunku, warunków środowiskowych i fazy życia owada.
Zwykle jest to od 5 do 7 wylinek w trakcie swojego życia, zanim osiągną postać dorosłą (imago).
Młode patyczaki linieją częściej, a przerwy pomiędzy wylinkami wynoszą od 2 do 4 tygodni. U dorosłych owadów wylinki już nie występują.

0
Marta
Witam,
Ja spryskałam mojego patyczaka podczas wylinki, i niestety wisiał a nagle spadł i leży nieruchomo czy to oznacza że to go uśmierciło. Bardzo lubię te patyczki i szkoda mi 🥺

0
Okiem natury
Oj to rzeczywiście szkoda. Spróbuj zawiesić lub położyć go na roślinie. Może akurat wszystko będzie ok. Koniecznie daj znać jak się to skończyło. Trzymam kciuki
0
Okiem natury
Oskórek pokrywający ciało owada jest najczęściej bezbarwny, a w czwartej fazie ciemnieje oraz przyjmuje zabarwienie odpowiednie dla danego gatunku.
1
Anonimowe
Mój patyczak nie chce jeść swoich wylinek. Co msm z tym zrobić?

0
Okiem natury
Nie ma reguły. Twój patyczak nie musi chcieć zjeść swoją wylinkę. To naprawdę nie stanowi problemu. Powodzenia w hodowaniu owadów. Jaki gatunek masz patyczaków?
0
Jakub
Mam pytanie co jeśli patyczak ma niesamowicie ciemną jeśli mogę to tak nazwać skórę
0
Okiem natury
Cytuj :
Dzień dobry,
Mam pytania.Zaobserwowałam,że mój patczak w dniu wylinki wisi na patyku na trzech kończynach, czy to normalne?Drugie pytanie. Co ile mam tak mniej więcej spryskiwać patyczaka w dniu lnienia?
Dziękuję za odpowiedź.



Patyczak podczas linieniania nie powinien być przekładany, ani ruszany. Ten proces musi samoistnie przejść. Jeśli chodzi o spryskiwanie terrarium, to raz dziennie wystarczy. Proszę pamiętać, żeby nie pryskać w momencie linienia w samego owada, bo to go niepotrzebnie dodatkowo stresuje. W razie pytań proszę śmiało pisać :)

1
Amelka
Dzień dobry,
Mam pytania.Zaobserwowałam, że mój patczak w dniu wylinki wisi na patyku na trzech kończynach, czy to normalne?Drugie pytanie. Co ile mam tak mniej więcej spryskiwać patyczaka w dniu lnienia?
Dziękuję za odpowiedź.

0

50000 Pozostało znaków


Napisz do nas

Ostatnie komentarze

Okiem natury
11 days 8 hours

Patyczaki przechodzą wylinki w trakcie swojego rozwoju, ponieważ ich ciało rośnie. Liczba wylinek oraz ich częstotliwoś ...

Anonimowe
11 days 11 hours

Co ile patyczak przechodzi welonki?

Werka
19 days 6 hours

Czy nie będzie problemu jeśli ten straszyk będzie w temperaturze pokojowej?

Lawendowe Roztocze
2 miesięcy 4 dni

Kocham lasy, łąki, pola! U nas na Roztoczu ich nie brakuje i mam nadzieję, że nigdy nie dojdzie do momentu, że zostaną ...

Okiem natury
6 months 23 dni

Oj to rzeczywiście szkoda. Spróbuj zawiesić lub położyć go na roślinie. Może akurat wszystko będzie ok. Koniecznie d ...

Facebook