Straszyk filipiński (Sungaya inexpectata)

 

Dzisiaj opowiem Wam o kolejnym owadzie, który mieszka w mojej hodowli. Zajmiemy się straszykiem filipińskim. Trafił do mojej hodowli kilka miesięcy temu. W sumie miał trafić jako jedno z zamówionych jajek ale okazało się, że podczas podróży wykluł się. Możecie sobie wyobrazić moje zaskoczenie i radość.
Straszyk filipiński został odkryty przez niemieckiego biologa Oliviera Zompro w 1996 roku. To jeden z najpopularniejszych gatunków. W 2008 roku Thierry Heitzmann odkrył samca tego gatunku. Bardzo ważne jest to, że do 2008 roku w hodowlach posiadano tylko samice, które rozmnażały się partenogenetycznie.
Na całe szczęście płciowa populacja rozprzestrzeniła się i można ją kupić u polskich hodowców.

Kilka konkretów:
Dorosła samica osiąga do 8 cm. Zazwyczaj jest koloru brązowego-beżowego. Posiada charakterystyczny trójkąt przed głową.
Na jej odwłoku jest zazwyczaj od 4-5 lub 6 segmentów, które pomagają nam ją odróżnić.
Na karapaksie samica ma cztery wyrostki.
Na końcu odwłoka posiada pokładełko, które służy do zakopywania jajek w podłożu.

Dorosłe samce osiągają od 4-5 cm. Są smuklejsze od samicy, a na śródtułowiu widać 4 chitynowe wyrostki. Czasami śródtułowie u samca jest zabarwione na biało. Na dolnej części jego odwłoku jest kulisty narząd kopulacyjny.

straszyk

Młode straszyka filipińskiego tuż po wykluciu mierzą około 1,5 cm, czułki 7mm. Są one jasno brązowego koloru,a czasami nawet przybierają koloru zielonego.
Za głową mają cztery kolce, które służą do obrony. Po drugiej wylince na 6 segmencie odwłoka, na grzbiecie pojawiają się cztery kolce, które z czasem będą zanikać.

Jajka mają około 5 mm. Samica składa je na głębokość 3 cm. Jajka mają charakterystyczne wyrostki na skorupce. Posiadają wieczko, przez które wykluwa się mały straszyk.

Straszyki filipińskie to jedne z najłatwiejszych w utrzymaniu gatunków.  Rozwój samicy do imago trwa około 5-7 miesięcy,a samca od 4-5 miesięcy. Dorosła samica żyje około 6 miesięcy od imago, a samiec nieco krócej.

Jajka samica składa do podłoża. Wylęg z niezapłodnionych jaj trwa około 4-5 miesięcy, a z zapłodnionych od 3-4 miesięcy (oczywiście przy temperaturze około 25-27 stopni).

W terrarium, które musicie przygotować dla straszyka filipińskiego powinna panować wilgotność około 70%. Jego wysokość powinna być dwa razy większą od owada, ponieważ podczas wylinki musi on mieć dużo miejsca by ją prawidłowo przejść.

Straszyki najchętniej jedzą maliny,bluszcz,jeżynę oraz liście kasztanowca. 

Więcej zdjęć TUTAJ

Dominik

Napisz do nas

Komentarze

 • Kamila powiedział(a) Więcej
  Przepiękne są te liśćce wtorek, 24 październik 2023
 • Krzysiek powiedział(a) Więcej
  Ty to masz pomysły. Rewelacja wtorek, 24 październik 2023
 • Amelia powiedział(a) Więcej
  Brawo! Rozwijaj w dalszym ciągu swoją... piątek, 20 październik 2023
 • Okiem natury powiedział(a) Więcej
  Oskórek pokrywający ciało owada jest... piątek, 01 wrzesień 2023
 • Jakub powiedział(a) Więcej
  Mam pytanie co jeśli patyczak ma... wtorek, 29 sierpień 2023

Facebook