Wylinka patyczaków

Patyczaki kiedy zaczynają rosnąć, co jakiś czas muszą złożyć wylinkę. Wylinka to chitynowy pancerzyk, który nie rośnie razem z nimi i zwyczajnie co jakiś czas staje się zbyt ciasny. Każdy etap rozwoju tego owada ma swoją numerację. Patyczaki, które są świeżo po wykluciu to L1, później L2 i tak dalej. Gdy osiągną już swój właściwy rozmiar to nie mają już więcej wylinki.

Ostatnio udało mi się zaobserwować wylinkę u swoich patyczaków. To było niezwykłe widowisko. Zauważyłem, że dzień wcześniej patyczak był mało ruchliwy, a w dniu w którym złożył wylinkę dziwnie poruszał odwłokiem. Sam moment wylinki był mega interesujący. Patyczak zwisał głową w dół i powoli zrzucał pancerzyk. Oczywiście pancerzyk chitynowy zachowałem na pamiątkę, tym bardziej że to była pierwsza wylinka jaką udało mi się widzieć, ale kolejne zostawię w terrarium, gdyż zawierają one dużo właściwości odżywczych i patyczaki chętnie je zjadają.

Dowiedziałem się, że moje częste spryskiwanie wodą terrarium było dla patyczaka bardzo pomocne. Poniżej kilka zdjęć, które zrobiłem podczas wylinki.

IMG 5619


IMG 5627


IMG 5630


IMG 5632


IMG 5634


IMG 5642

Napisz do nas

Komentarze

 • Okiem natury powiedział(a) Więcej
  Oskórek pokrywający ciało owada jest... 4 tygodni temu.
 • Jakub powiedział(a) Więcej
  Mam pytanie co jeśli patyczak ma... 4 tygodni temu.
 • Okiem natury powiedział(a) Więcej
  Amelka napisał:
  Dzień dobry,
  Mam...
  wtorek, 09 maj 2023
 • Amelka powiedział(a) Więcej
  Dzień dobry,
  Mam... wtorek, 09 maj 2023
 • Okiem natury powiedział(a) Więcej
  Okiem natury napisał:
  Kk napisał:
  Ile mlodych moze miec taki straszyk?
  ...
  piątek, 13 styczeń 2023

Facebook